بلاگ

نمایشگاه ها برای چه برگزار می شوند؟

نمایشگاه جایگاهی است که در آن ارائه کنندگان و بازدیدکنندگان می‌توانند با کنش‌های سازمان یافته و هماهنگ به داد و ستد کالاها، خدمات و اطلاعات بپردازند. و در آنجا عرضه‌کنندگان و بازدیدکنندگان با هم روبرو می‌شوند. نمایشگاه ها جایگاه شناساندن یک ایده نوین یا جای داد و ستد اطلاعات، نوآوریها، نوآفرینی‌ها و اختراع ها است.

business-event-oneتاریخچه نمایشگاه های ایران:

در ایران نیز بیشترین نمایشگاه‌ های سده‌ های گذشته در کنار بندر های بزرگ یا شهرهای بزرگ که بر سر راه کاروان‌ها جای گرفته بودند برگزار می‌شدند. جدا از بندر و شهرهای بزرگ، در مسیر راه‌ های بازرگانی همچون جاده ابریشم که از ایران گذر می‌کرد نیز نمایشگاه ها بر پا می‌شدند.

در دوره صفویان بازاری به سبک نمایشگاه در اصفهان شکل گرفت، در دوره قاجار به کوشش عباس میرزا نمایشگاه بزرگی در تبریز برپا شد که در آن ساخته‌های ایران به نمایش درآمد، در این نمایشگاه بازرگانانی از روسیه و عثمانی نیز حضور داشتند.

business-event-twoشرکت ایران در نمایشگاه‌ های خارج از کشور برای نخستین بار در سال ۱۸۵۱ در نمایشگاه کاخ بلورین لندن رخ داد. که با فراخوان امیر کبیر صنعتگران در این نمایشگاه شرکت و کالاهای ایران از جمله پارچه‌های قلمکار، فرش و صنایع دستی، کاشی و انواع خشکبار را به نمایش گذاشتند.

در سال ۱۳۴۳ قانون تشکیل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تصویب و در سال ۱۳۴۸ نمایشگاه بین‌المللی آسیایی با مشارکت ۳۳ کشور در تهران برگزار شد. بعد از برگزاری سه نمایشگاه آسیایی در سال ۱۳۵۲ نخستین نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا شد که تا سال ۱۳۷۹ بیست و شش نمایشگاه بین‌المللی بازرگانی در تهران برگزار شده بود و از سال ۱۳۸۰ به صورت تخصصی برگزار می‌شود.

business-event-three

نمایشگاه‌ها بر پایه موضوع یا محل برگزاری به گونه زیر دسته‌بندی می‌شوند:

1. بازار (بازار مکاره)

2. نمایشگاه‌های محلی

3. نمایشگاه‌های منطقه ای

4. نمایشگاه‌های ملی

5. نمایشگاه‌های بین قاره ای

6. نمایشگاه‌های بین‌المللی عمومی

7. نمایشگاه بین‌المللی تخصصی

8. نمایشگاه‌های بین‌المللی اطلاعاتی

9. نمایشگاه‌های اختصاصی کشورها

10. نمایشگاه‌های اکسپو

11. نمایشگاه بین‌المللی فناوری اطلاعات

12. نمایشگاه مجازی

13. نمایشگاه هنری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *